Жената от картината ♥ „Птици на радост и печал” като огледало на жената БЛИЗНАЦИ
Виктор Михайлович Васнецов (15 май 1848 - 23 юни 1926) ~ Автопортрет
Сирин и Алконост – райските птици, два неделими признака, двойка на противоположностите. Радост и горест, благополучие и злощастие, черно и бяло… Картината на съветския художник Виктор Васнецов показва тези две митични деви–птици, съвсем като близнаци и дружно с това - напълно разнообразни между тях. Сирин е черната вестителка на тъга и горест по изгубения парадайс. Алконост е светлият предвестител на насладата и насладата. Според славянската митология двете божествен птици дохвърчат в градината в навечерието на Преображение Господне. Сирин оплаква отиващото си лято, а Алконост подарява плодовете с магични лечебни сили.
Васнецов рисува своите изумително красиви божествен птици, вдъхвайки им доста символика. Докато оперението на Сирин е мрачно, а лицето неясно, с плачещи, закрити от крилете й очи, Алконост изобразява тържеството на живота – румено лице, ярко оперение, криле разтворени за полет и прегръдка. Кацнали на двата противоположни клона на едно дърво, художникът изобразява и друго славянско поверие – лявата страна е олицетворение на тъга, а дясната – на наслада и вяра. Минало и бъдеще дружно във превъзходната естетика на живота.
В тази картина извънредно нагледно е показан спорния и непредсказуем темперамент на дамите Близнаци. Една част от тях може да е мрачна и да накара всичко в близост й да помръкне, а другата – да покорява с религия и креативност. Ако Близнаците са в положително въодушевление, всичко и всички около тях ще са щастливи и развеселени от остроумните им смешки, само че в случай че са тъжни - ще се стъжни и на компанията им. И никой в никакъв случай не знае, коя от двете божествен птици ще се прояви в характера им. Хубавото е, че те дохвърчат час по час, по тази причина с Близнаците може да изживеете всички житейски нюанси и в никакъв случай няма да ви бъде скучно.
„ Сирин и Алконост. Птицы наслади и печали ”, 1896, Виктор Михайлович Васнецов, Третьяковская галерея
Картини: Wikipedia